Karty magnetyczne to najstarsza i najtańsza opcja posiadania nośnika z możliwością zapisu informacji.

Obecnie karty magnetyczne należą do najtańszych nośników, na jakich można zapisać informacje. W kartach magnetycznych nośnikiem pamięci jest pasek magnetyczny. Tym różnią się od bardziej zaawansowanych technologicznie kart zbliżeniowych, których sercem jest specjalny chip, czyli niewielki mikroprocesor. Jednak pomimo wprowadzenia kart zbliżeniowych, nie wszyscy odbiorcy są do nich przekonani i nadal spora grupa osób za bardziej bezpieczne uważa karty magnetyczne (dotyczy płatności). W kartach magnetycznych wszystkie dane, które mają zawierać, są zakodowane na pasku magnetycznym za pomocą specjalnych magnetycznych koderów. Odczytywanie informacji następuje poprzez przeciągnięcie karty magnetycznej przez czytnik.

Plusem kart magnetycznych jest niska cena i zazwyczaj posiadanie infrastruktury (czytnik lub terminal płatniczy); minusem jest brak zabezpieczenia zapisanych informacji, przez co relatywnie łatwo można skopiować dane.

Wyróżniamy dwa rodzaje kart z paskiem magnetycznym, różniące się współczynnikiem koercji (w praktyce odpornością na rozmagnesowywanie) :

karty magnetyczne HiCo (2750 Oe – 4000 Oe): zdecydowanie najbardziej popularna karta, mająca zastosowanie głównie w bankowości (karty płatnicze), hotelarstwie (karty magnetyczne do zamków hotelowych) i gastronomii (karty magnetyczne do systemów gastronomicznych)

karty magnetyczne LoCo (300 Oe): wykorzystywana w starych czytnikach, głównie w systemach hotelowych. Niski współczynnik koercji przekłada się na łatwe rozmagnesowywanie tej karty.

Każdy z powyższych rodzajów paska magnetycznego posiada trzy ścieżki, na których można zakodować następujące informacje: 1 – 75 znaków alfanumerycznych, 2 – 40 znaków numerycznych, 3 – 107 znaków numerycznych. Najczęściej, przy prostych systemach zabezpieczeń i tak wykorzystywana jest tylko jedna (2) ścieżka zapisu.

Proponujemy druk plastikowych kart magnetycznych techniką offsetową (offset tradycyjny = najwyższa jakość) i opcjonalne kodowanie paska magnetycznego. Na pasku magnetycznym można wielokrotnie zapisywać i odczytywać informacje. Karty magnetyczne są więc prostym, niedrogim i praktycznym nośnikiem, wykorzystywanym w wielu rozwiązaniach, także w bezobsługowych systemach sprzedaży. Zarówno karty magnetyczne, jak i same paski dostępne są w różnych kolorach, dzięki czemu można ich wygląd zewnętrzny dostosować do indywidualnych potrzeb. Nie ma problemu z powiązaniem ich wyglądu z elementami identyfikacji wizualnej danej firmy.

Cena kart magnetycznych uzależniona jest od zamawianego nakładu – chętnie prześlemy cennik po otrzymaniu zapytania i/lub projektu graficznego. Wpływ na cenę mają także dodatkowe elementy, takie jak personalizacja imienna (druk płaski – termostransfer lub DOD UV; druk wypukły – embossing, tłoczenie), numeracja kart lub pasek do ręcznego wpisywania danych lub podpisu.

Najczęściej klienci kupują karty magnetyczne do drzwi i czytników – dla pracowników do rejestracji czasu pracy i kontroli dostępu w firmach, instytucjach, szkołach i przedszkolach. Niemniej popularna jest karta magnetyczna hotelowa i wielu naszych klientów kupuje te karty do hoteli. Inne rozwiązania to karty magnetyczne parkingowe, lojalnościowe i stałego klienta z atrakcyjnym nadrukiem. Jako producent kart magnetycznych oferujemy kompleksowe rozwiązania: projektowanie, druk, personalizacja i programowanie kart magnetycznych.

Wielu klientów błędnie postrzega karty magnetyczne (z paskiem magnetycznym) jako karty magnetyczne zbliżeniowe, karty magnetyczne Mifare, a nawet karty magnetyczne 125 kHz. To zupełnie inne produkty, których działanie nie ma ze sobą nic wspólnego.

Karty magnetyczne powoli wypierane są z rynku na rzecz kart zbliżeniowych i stykowych (chipowych).