Kiedyś w naszych portfelach gościły pieniądze, zdjęcia najbliższych, ewentualnie jakieś stare rachunki itd. Z czasem zaczęło pojawiać się w nich coraz więcej kart plastikowych. Były to karty rabatowe, karty lojalnościowe itp. W końcu w sklepach na dobre upowszechniły się możliwości płacenia kartą i dowody osobiste również stały się kartami płatniczymi. Dzisiaj znajdujemy się w „erze kart”, które uprawniają nas do wejść, płatności i innych profitów. Zatem jakie korzyści niesie za sobą wprowadzenia kart płatniczych przez firmy prywatne i instytucje publiczne?
Coraz więcej przedsiębiorstw zdaje się wprowadzać różnego typu karty w swojej działalności jako jednej z metod marketingowych. Karta wyzwala niezwykłe uczucie przywiązania klienta do danego sklepu czy oferowanych usług. Klient ma poczucie, że przynależy w pewien sposób do danego miejsca i jest wyróżniony za sprawą posiadania karty. Co więcej, taka plastikowa karta znajdująca się w portfelu, codziennie przypomina mu o istnieniu sklepu i stanowi świetną formę reklamy. Konsument zachęcony dodatkowymi bonusami chętniej dokonuje zakupów i dąży do osiągnięcia celu w postaci odebrania nagrody czy dodatkowego rabatu. Taki cel nadaje dodatkowy sens jego zakupom i w konsekwencji, klient jest bardziej zadowolony z tego, co kupił. Dodatkową zaletą plastikowych kart dla przedsiębiorców jest dodatkowa wiedza o konsumentach. Zwykle uzyskanie karty wymaga rejestracji konta i podania pewnych informacji. Takie dane pomogą urozmaicić statystyki, dojść do pewnych wniosków, stworzyć profil klienta lub zadecydować, gdzie ewentualnie warto byłoby otworzyć kolejny oddział.
Niektóre firmy zdecydowały się na karty umożliwiające płatność w ich sklepie. Taki rodzaj karty można doładować i dodatkowo zbierać na nim punkty. Jest to niezwykłe udogodnienie dla klientów, umożliwia to szybką płatność za pomocą jednej karty i zachęca do dalszych transakcji.
Karty plastikowe są nie tylko szybkie, ale i łatwe w użyciu. Zaoszczędzają nam czasu na szukaniu drobnych pieniędzy, rozmienianiu banknotów, noszenia ciężkich monet w portfelu. Ułatwienie, które niesie za sobą noszenie kart można odczuć przy każdej płatności kartą. Może być to karta debetowa, kredytowa, typu prepaid i wiele innych. Podobne karty funkcjonują już w wielu miastach jako bilety miesięczne w komunikacji publicznej. Korzystający może je sam doładować za pomocą smartfona kiedy tylko chce.
Plastikowa karta jest także bezpieczna i odporna na zamoknięcie lub zniszczenie. O wiele trudniej ją zgubić niż np. papierowy bilet, banknot czy papierowy identyfikator. Takie karty łatwo przechowywać w portfelu.Wszystkie są tych samych rozmiarów co pomaga zachować porządek.
Na takie rozwiązanie jak karty plastikowe zdecydowało się już między innymi wiele bibliotek i czytelni czy innych miejsc oferujących usługi jak choćby siłownie. Kolejną zaletą jest to, że dane z karty można bardzo łatwo i szybko sczytać za pomocą skanera. Zatem obsługa w wielu miejscach jest lepsza i bardziej wydajna.
Pozornie mogłoby się wydawać, że karty plastikowe niosą za sobą spore niebezpieczeństwo. Kradzież karty może nieść za sobą poważne konsekwencje, jako że złodziej może nieograniczenie korzystać z naszego konta. Jednak istnieje wiele sposób, by poradzić sobie z takim problemem. Przede wszystkim, użytkownik może bardzo szybko zablokować kartę. Istnieje także szereg systemów zabezpieczający nasze dane finanse, a co więcej, hasło i ewentualne piny zna tylko sam użytkownik. Zatem użytkowanie kart plastikowych jest nie tylko wygodne i szybkie, ale i bezpieczne.
Karty plastikowe przyjęły się już na tyle i stały się tak powszechne, że coraz więcej instytucji publicznych decyduje się na ich wdrożenie. Dobrym przykładem mogą być legitymacje studenckie, które z powodzeniem zastąpiły indeksy studenta. Taka karta nie tylko upoważnia do zniżek w takich miejscach jak kawiarnie, kina, teatry baseny, ale i jeżeli zostanie uprzednio załadowana, może posłużyć jako karta do przejazdów tramwajami i autobusami.
Zatem karty plastikowe to rewolucja, która stanowi doskonałe narzędzie marketingowe dla przedsiębiorców i usprawnia działanie instytucji publicznych.