Szkoły i przedszkola mają za zadanie nie tylko edukować, ale też zapewnić bezpieczeństwo przebywającym w placówkach dzieciom i młodzieży. W tym celu warto zainstalować system oparty na kontroli dostępu, dzięki czemu żadna przypadkowa osoba nie wejdzie na teren obiektu.

karty zbliżeniowe do przedszkoli i szkółCoraz więcej szkół i przedszkoli wprowadza na swoim terenie karty plastikowe, które mogą mieć dwojakie funkcje. W przypadku przedszkoli chodzi o zapewnienie maluchom bezpieczeństwa, ale też o rozliczanie ilości godzin. W przedszkolach publicznych, a także w niektórych placówkach prywatnych, miesięczne opłaty za przedszkole są zmienne w zależności od ilości godzin, w których dziecko przebywało w przedszkolu. Konieczne jest więc comiesięczne sumowanie wszystkich godzin obecności i na tej podstawie wyliczanie kwoty miesięcznej opłaty. Robienie tego ręcznie, na podstawie list obecności, jest czasochłonne. W przypadku małej placówki, gdzie dzieci nie ma wiele, jest to wykonalne. Jeśli jednak przedszkole jest i chodzi do niego na przykład 200 maluchów, wtedy zadanie mocno się komplikuje.

Rozliczanie godzinowe w przedszkolach
Doskonałym wsparciem dla ludzkiej pracy będzie system opłaty na kartach zbliżeniowych i czytnikach. Dzięki temu liczenie będzie prostsze, bo wykona je za pracowników przedszkola aplikacja komputerowa. W takich systemach kontroli każdy rodzic dostaje kartę, indywidualnie przypisaną do swojego dziecka. Karty mogą być białe, jedynie z imieniem i nazwiskiem malucha. Można jednak zamówić tez karty z ładnymi nadrukami, będącymi jednocześnie wizytówką i reklamą danego przedszkola. Dla jednego dziecka można wydać więcej niż jedną kartę, co ułatwi zadanie rodzicom w przypadku, gdy jedno z nich zaprowadza dziecko, a drugie zabiera. W ciągu dnia karta powinna zostać zbliżona do niego dwa razy – w momencie, gdy dziecko przychodzi do przedszkola i gdy z niego wychodzi. W ten sposób naliczane są godziny obecności i nie ma mowy o żadnych pomyłkach. Co więcej, karty rozliczające obecność mogą służyć również jako karty kontroli dostępu. Wystarczy zainstalować system przy drzwiach wejściowych. Wtedy bez użycia karty do przedszkola nikt nieuprawniony nie wejdzie. Karty zbliżeniowe są proste w obsłudze, a ich komunikacja z czytnikiem trwa dosłownie chwilę.

Kontrola dostępu w szkołach
System kontroli dostępu można też zamontować w każdej szkole. Wtedy rodzic (w przypadku młodszych, odprowadzanych przez rodziców dzieci) lub sam uczeń otrzymuje kartę, która jest jego kluczem do wejścia. Nikt bez karty nie będzie mógł, bez na przykład skorzystania z domofonu, wejść na teren szkoły. To znacznie zwiększy bezpieczeństwo przebywających w szkole uczniów, a jednocześnie zmniejszy liczbę obowiązków woźnym, którzy nie będą musieli pełnić dyżurów przy drzwiach. Karty plastikowe są personalizowane, ale jeśli uczeń skończy naukę w szkole, można zmienić zapis elektroniczny na karcie i przekazać ją uczniowi klasy pierwszej. Dzięki temu karty mogą być wielokrotnego użytku.