karty senioraNie tylko duże rodziny mogą liczyć na zniżki na bilety w komunikacji publicznej, w instytucjach kulturalnych czy wielu punktach usługowych. Niższymi cenami mogą też cieszyć się seniorzy, jeśli wyrobią sobie w tym celu specjalną kartę seniora.

Karty dla seniorów powstały z myślą o osobach starszych, które często z braku odpowiednich funduszy zamykają się w czterech ścianach. Plastikowe karty sprawiają, że sporo atrakcji oraz środków komunikacji kosztuje seniorów mniej niż innych użytkowników. Warto sprawdzić, gdzie można takie karty seniora otrzymać.

Karty seniora najczęściej wydawane są przez urzędy miast i gmin. Karta seniora gwarantuje osobom starszym liczne zniżki i dodatkowe przywileje. To także sygnał, że lokalny samorząd dba o starszych mieszkańców.

Plastikowe, wygodne, niezniszczalne
Jako że coraz więcej dokumentów i legitymacji wydawanych jest w formie plastikowej, także karty seniora mają standardowy kształt i wygląd dowodu osobistego czy karty bankowej. Mają dłuższą żywotność niż zwykłe papierowe dokumenty. Są wygodne w użytku, można je trzymać w portfelu i wyjmować w razie potrzeby. Nie ma obaw, że karta zniszczy się, wyblaknie czy połamie się – raz wydane karty plastikowe służą użytkownikom przez wiele lat.

Różne zasady wydawania kart
Karty seniora wydawane są na różnych zasadach, w zależności od miasta lub od instytucji, która je wydaje. Najczęściej należy mieć ukończone 60 lub 65 lat oraz zgłosić chęć posiadania takie karty. To wystarczy. Na wyrobionej karcie znajdują się podstawowe informacje na temat jej posiadacza – najczęściej dane osobowe i adresowe. Karty plastikowe są odpowiednio zabezpieczone przed kopiowaniem, dzięki czemu nikt oprócz właściciela karty nie będzie mógł skorzystać z przysługujących mu zniżek. Czasami na kartach dla seniorów znajdują się informacje o rodzaju zniżek i miejscach, w których mogą z nich skorzystać. Dlatego warto zadbać o to, by pod względem graficznym karta była jasna, przejrzysta i prosta w czytaniu. Starszym osobom przyda się nieco większa czcionka, nie zlewająca się z tłem.

Jedna drukarka – wiele zastosowań
Zazwyczaj na druk kart seniora decydują się miasta i gminy, które wcześniej rozpoczęły wydawanie kart dużych rodzin i mają już drukarkę do personalizacji kart plastikowych. Dzięki temu produkcja kart seniora jest dużo tańsza, bo wszystko sprowadza się jedynie do zakupu kart (blankietów) z poddrukiem offsetowym. Cennik uzależniony jest w największej mierze od ilości zamawianych kart, ale producent z pewnością zagwarantuje niskie ceny.